Aktualności

21 września Europejskim Dniem Bez Ofiar Śmiertelnych Na Drogach - projekt EDWARD

Data publikacji 18.09.2017

21 września 2017 roku podczas obchodów „Europejskiego Tygodnia Mobilności” w ramach „Europejskiego Dnia Bez Ofiar Śmiertelnych” we wszystkich europejskich krajach prowadzona będzie druga edycja 24-godzinnych działań pn. „EDWARD”. Działania odbywają się cyklicznie tego samego dnia miesiąca i są koordynowane przez Europejską Organizację Policji Ruchu Drogowego oraz podmioty działające na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Akcja EDWARD promuje „wizję zero” przyjętą w wielu krajach europejskich, czyli ZERO śmiertelnych ofiar wypadków drogowych w Europie w dniu 21 września br. Z całą pewnością założenie to będzie niezwykle trudne do osiągnięcia w praktyce. Należy jednak wyraźnie podkreślić, że oprócz wzmożonej aktywności Policji na europejskich drogach, chodzi przede wszystkim o zwrócenie uwagi na powszechny problem, jakim jest duża liczba osób, która codziennie traci życie i zdrowie w wypadkach drogowych.

Głównymi celami działań pn. EDWARD są:

  • podniesienie świadomości dotyczącej nadal aktualnego problemu, jakim jest bezpieczeństwo w ruchu drogowym oraz wypadki z udziałem osób rannych lub zabitych na drogach Europy;
  • ponowne skierowanie uwagi podmiotów działających na rzecz poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym na prowadzenie skutecznych działań niezbędnych do osiągnięcia celu Europy 2020, tzn. zmniejszenia o połowę łącznej liczby ofiar śmiertelnych wypadków w Unii Europejskiej do 2020 r. w stosunku do 2010 r., kiedy to zginęło na drogach 31.500 osób;
  • pokazanie wartości, jaką mają ustanowione cele dla państw członkowskich Unii Europejskiej;
  • zaprezentowanie możliwości znacznego zredukowania liczby ofiar śmiertelnych i ciężko rannych w wypadkach drogowych płynących ze współpracy różnych sektorów i podmiotów.

Szczecineccy policjanci przyłączając się do powyższych działań będą przeprowadzać wzmożone kontrole drogowe ukierunkowane na eliminowanie z ruchu nietrzeźwych kierujących. Reagować będą na popełniane przestępstwa i wykroczenia, które są główną przyczyną zdarzeń na drogach tj. rażące przekroczenia prędkości dopuszczalnej w obszarze zabudowanym, przewożenia nadmiernej liczby osób, przewożenie dzieci zgodnie z przepisami oraz stan techniczny pojazdów.

Powrót na górę strony