Aktualności

Handel ludźmi - "Sprzedani, oszukani, załamani".

Data publikacji 26.04.2017

Wczoraj o godz 10:00 w Zespole Szkół Technicznych w Szczecinku odbyła się konferencja naukowo szkoleniowa pt.: "Sprzedani, oszukani, załamani" zorganizowana przez Komendę Powiatową Policji w Szczecinku, Powiatową Stację Sanitarno - Epidemiologiczną w Szczecinku i Zespół Szkół Technicznych w Szczecinku.

W konferencji uczestniczyła młodzież gimnazjalna, do której zaadresowane były treści przekazu. Podczas spotkania zaprezentowana została uczestnikom mobilna wystawa z Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego pn.: "Handel ludźmi nie zna granic", która ma na celu podniesienie świadomości społecznej w zakresie handlu ludźmi i pokazanie konsekwencji tego przestępstwa dla mieszkańców współczesnego świata.

Handel ludźmi, to trudny temat za którym nie przemawiają liczby w policyjnych statystykach. Jest to jednak temat za którym każdorazowo kryje się ludzka tragedia. Bez obaw można powiedzieć, że szczecinecka młodzież w tej kwestii wiedzę czerpie wyłącznie z materiałów filmowo - telewizyjnych.

Podczas spotkania policjantka ze szczecineckiej jednostki przedstawiła skalę tego zjawiska jak również działania zachodniopomorskiej policji. Zwrócono również uwagę młodych ludzi na skalę tego zjawiska i wiążącymi się z nim zagrożeniami, jak również konsekwencjami nieprzemyślanych życiowych wyborów.

Podczas konferencji przez kolejnych prelegentów zostały omówione zagadnienia, które często współtowarzyszą tematyce dotyczącej handlu ludźmi. Izabela Jadwiżyc pracownik szczecineckiego sanepidu, która zwróciła uwagę na zgubne działanie środków odurzających zwłaszcza tych, które działają na świadomość. Zastosowanie ich w procederze handlu ludźmi często sprawia, że człowiek zostaje zniewolony i podporządkowany drugiej osobie dzięki czemu staje się towarem na sprzedaż.

Kolejnym prelegentem był psycholog Zespołu Szkół Technicznych w Szczecinku, Agnieszka Tummel, która przedstawiła młodzieży zagadnienie związane z eurosieroctwem - migracją zarobkową rodziców i jej konsekwencje dla rodziny. Konferencję zakończył Adam Łabęcki - nauczyciel ZST w Szczecinku, który przedstawił młodzieży konsekwencje i zagrożenia zagranicznych wyjazdów w celu poszukiwania lepszej pracy, lepszego standardu życia.

Całe przedsięwzięcie urozmaicone było artystycznymi wystąpieniami młodzieży z Zespołu Szkół Technicznych w Szczecinku oraz występami wokalnymi Doroty Zakrzewskiej podopiecznej Środowiskowego Domu Samopomocy w Turowie.

Powrót na górę strony